W tradycji wschodniej syn jest znacznie bardziej wyczekiwanym i upragnionym potomkiem, aniżeli córka. Współcześni Japończycy chcąc jednak spłodzić potomka płci męskiej odwołują się do tradycyjnych, chociaż wydawać by się mogło nieco dziwnych zwyczajów.

Para Młoda na noc poślubną wynajmuje pokój hotelowy z wielkim łożem. Jednak na noc przed uroczystością zawarcia małżeństwa zapraszają tam sowich znajomych, którzy mają już syna.

Para taka, która posiada już męskiego potomka, ma spędzić wspólną noc na łóżku nowożeńców, ma to przynieść im szczęście w płodzeniu syna. Płodność ich znajomych ma tym samym zostać przekazana Młodej Parze.

Jednak nie jest to jedyny ślubny zwyczaj w kulturze japońskiej. Popularne jest tam także dołączanie kopert do zaproszeń na uroczystość zaślubin.

Goście są tym samym proszeni o przekazanie prezentu w formie pieniężnej. Gdy ofiarują małżonkom pieniądze wpisują się do pamiątkowej księgi.

Jest to wyraz uznania i szacunku z ich strony. Sytuacja, kiedy goście nie wpisują się do księgi i nie obdarowują nowożeńców pieniędzmi jest uważana za obraźliwą.

diety www.wodnbp.edu.pl