Kiedy kończy się zima przyroda zaczyna powracać do życia. Warto pomóc roślinom w tym okresie. Jest to szczególnie wskazane, gdy posiadamy własny ogród i zależy nam na jego pięknie. Jakie zabiegi należy przeprowadzić przed nadejściem znacznie cieplejszych miesięcy by móc cieszyć się estetycznym zieleńcem i ładnymi kwiatami za oknem?

Wiosenne obowiązki ogrodowe

Na początku ogrodowych porządków warto przyjrzeć się dokładnie kondycji bulw roślin.

Jeżeli wymagają rozsadzenia warto je przeprowadzić. Może zdarzyć się, że niektóre będą pokryte plamkami np. w czarnym kolorze. Lepiej jest się ich pozbyć, ponieważ mogą posiadać grzyby , wirusy i bakterie.

To szkodniki, jakie mogą zniszczyć całe rabaty i przemieszczać się na kolejne rośliny. Po zakończeniu chłodnych i mroźnych dni wskazane jest usunięcie osłon chroniących przed niskimi temperaturami. Najczęściej montujemy je na różach. Na wiosnę warto dopuścić do nich cieplejsze powietrze i promienie słońca.

Po krzewami i różnego rodzaju bylinami dla zabezpieczenia zamieszcza się dużą ilość torfu oraz kory. Wiosną należy je rozsunąć. Mogą posłużyć za ściółkę. Ogrodnicy mają obowiązek zająć się także powracającymi do życia drzewami.

Bielenie poleca się przeprowadzić jeszcze przed pierwszymi oznakami wiosny, może być to luty. Trzeba też obciąć martwe gałęzie. Zabieg i te pozwalają na znacznie lepszy rozwój rośliny i chronią przed szkodnikami. Zaleca się wygrabienie zgniłych liści.

Kiedy gleba całkowicie rozmarznie po zimie można przystąpić do sadzenia zupełnie nowych kwiatów, krzewów i młodych drzewek. Najlepiej przeprowadzić te czynności pod koniec kwietnia. Wtedy mamy znacznie większą pewność, że pogoda nie zaskoczy nas nagłym przymrozkiem, jaki mógłby trwale uszkodzić świeżo zasadzone rośliny.