Pomimo faktu, iż w regionie Indonezji przeważa hinduizm, to nadal we wielu tamtejszych społeczeństwach można spotkać się ze zwyczajami wywodzącymi się z religii szamańskich oraz tradycyjnych wierzeń. Wyspę Celebes, a właściwie jej góry, zamieszkują plemiona chińskiego pochodzenia – Toradżanie. Stosunkowo od niedawna są chrześcijanami, jednak ich dawniejsze tradycje są bardzo silne.

Protestanci nadal praktykują tam okultyzm i wierzą w magię. Jest tam także bardzo silnie rozwinięty kult śmierci i życia pozagrobowego. W tamtejszej tradycji bardzo ważny jest pogrzeb, na którym musi zjawić się cała rodzina zmarłego.

Następnie, nad trumną, zabijany jest bawół wodny. To dosyć drogi zwyczaj, gdyż koszt takiego zwierzęcia to około 1000 USD. Jeżeli rodzinę na to stać, to wypada zabić więcej zwierzyny – im więcej zamordowanych bawołów, tym okazany zostanie większy szacunek zmarłemu.

Do momentu zabicia bawołu nieboszczyk jest uważany nadal za żywego, ale ciężko chorego. Dopiero po zabiciu zwierzyny mówi się o nim jak o zmarłym.

uczulenia https://edumax.com.pl/pol_m_Aktywna-tablica_Szkoly-Podstawowe-ktore-nie-otrzymaly-dofinansowania-w-latach-2017-2019_Moni