www.arsvita.pl

Mieszkańcy przybrzeżnego regionu Wysp Owczych do dzisiaj praktykują chyba jeden z najbardziej brutalnych zwyczajów. Grind, który jest tam organizowany przez Farerów to rzeź waleni. Ludzie organizują wspólne polowanie, które jest dla nich wyrazem szacunku dla tradycji i tamtejszej kultury.

Grind jest urządzany co roku. Organizacja Sea Shepherd protestowała już przeciwko tej tradycji i starała się pokazać światu, jakie to w rzeczywistości barbarzyńskie widowisko. Członkowie organizacji przeprowadzili bezpośrednią akcję na lądzie, morzu i w powietrzu.

Używali m.in. ultralekkiego samolotu oraz urządzeń akustycznych, które służyły temu, by odstraszyć wieloryby z przybrzeżnych wód i nie narażać ich na ataki ze strony człowieka.

Aktywiści robią co mogą, by powstrzymać tę okrutną praktykę, jednak mieszkańcy Wysp Owczych co rok robią swoje. Tłumaczą to tym, że Grind jest dla nich czymś więcej niż tylko zwyczajnym polowaniem – to tradycja, którą kultywowali ich przodkowie, a oni sami mają do niej wielki szacunek.

układ odpornościowy