Święto Dziękczynienia jest świętem obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także Kanadzie. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Północnej Ameryce. Najbardziej znaną tradycją tej ceremonii jest spożywanie specjalnie faszerowanego indyka. Jaka jest historia i inne tradycje Dziękczynienia? Dokładna data pierwszego Święta Dziękczynienia nie jest do końca znana. Tradycyjną datą pierwszego Dnia Dziękczynienia jest rok 1621, a święto miało odbyć się w Plymouth.

Naukowcy podkreślają, iż pierwsze obchody miały odbyć się 8 września 1565 roku. Miało mieć to miejsce w lokalizacji, która aktualnie nazywa się Saint Augustine na Florydzie. Niemniej jednak, tradycyjna wersja jest przekazywana przez pokolenia. Według tej historii pielgrzymi z Angielskiego Kościoła Separatystycznego przybyli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower. Uciekli oni z Anglii przed prześladowaniami religijnymi.

11 grudnia 1620 dotarli na Skałę Plymouth. W 1621 roku pielgrzymi uczcili udane żniwa z Indianami zrzeszonymi w plemieniu Wampanoagów. W 1863 roku święto zostało ogłoszone świętem narodowym, a zrobił to nie kto inny, jak prezydent Abraham Lincoln. Jedną z najważniejszych cech Święta Dziękczynienia jest (jak sama nazwa może wskazywać) obdarowywanie biednych. Wiele społeczności organizuje doroczne zbiórki jedzenia, które później przekazywane jest najbardziej potrzebującym.

Organizacja The Salvation Army organizuje specjalne obiady dla biedniejszych ludzi. Święto Dziękczynienia kojarzy się także z indykiem, specjalnie faszerowanym na tę okazję. Przed posiłkiem zazwyczaj odmawia się modlitwę, aby podziękować Bogu za wspaniały posiłek. Tego dnia organizowane są także specjalne parady, szczególnie słynna Macy’s Thanksgiving Day Parade w Nowym Jorku. Amerykański futbol jest również nierozłącznie związany z obchodami.

Podczas Dnia Dziękczynienia rozgrywane są specjalne mecze właśnie w tę grę. Wszystko to sprawia, że jest to wyjątkowy dzień dla amerykańskiej społeczności, która kultywuje tę tradycję od pokoleń.

Klinika laryngologiczna